Zioła są pachnące, aromatyczne, ale nade wszystko: ZDROWE.
Właściwości zdrowotne ziół znane są od niepamiętnych czasów.
Każdy posiłek jest okazją do odżywiania Twojego organizmu i dbania o zdrowie. Dodawanie większej ilości ziół i przypraw do diety przynosi wiele korzyści. Zioła dostarczają niezbędnych składników odżywczych, wspierają naturalną energię, zapobiegają chorobom, wspomagają procesy życiowe i wzmacniają odporność Twojego organizmu. Co więcej, ta forma wspierania leczenia jest bezpieczna i o wiele przyjemniejsza niż łykanie tabletek.
Zioła są idealnym dodatkiem do świeżo wyciskanego soku z wyciskarki wolnoobrotowej do soków. Dodaj garść mięty lub odrobinę imbiru, a Twój sok nabierze uzdrawiającej mocy.
Zioła w Starożytności
Chiński żen-szeń, w krajach śródziemnomorskich znany jako mandragora traktowana była jak roślina święta. Jest pierwszym ziołem wymienionym z nazwy w Starym Testamencie, które miało gwarantować płodność.
W Chinach, według udokumentowanych źródeł, początki ziołolecznictwa sięgają III tysiąclecia p.n.e. Wówczas znano już ponad 100 roślin leczniczych i dzielono je na 3 klasy:
- Książęcą: zioła podtrzymujące życie, nieszkodliwe dla organizmu
- Ministerską: zwalczające ciężkie choroby i przywracające siły
- Asystencką: leczące pewne choroby, ale trujące i nie nadające się do stałego użytku
O licznych gatunkach ziół leczniczych znanych Grekom dowiadujemy się m.in. z zapisów Hipokratesa, Herodota, Hezjoda, Strabona czy Peryplusa. W Starożytnej Grecji kraju specjaliści od ziół zajmowali się już zawodowo zbiorem i przygotowywaniem ziół i mieszanek ziołowych. Dało to początek późniejszej farmakologii.
Zioła w Polsce
Zioła w Polsce mają także bogatą historię. Używają ich nasze babcie – i słusznie. Mięta, melisa, pokrzywa, rumianek, aloes czy szałwia powinny stać się także częścią Twojej i diety i apteczki. Świętojańskie ziele czyli dziurawiec, tak opisywał już w XVI wieku słynny Paracelsus:
Własności leczniczych dziurawca nie da się wprost opisać. Nie ma lekarstwa, które by z takim powodzeniem można stosować w różnego rodzaju przypadłościach, jak dziurawiec.
A dziurawiec w Polsce rośnie pospolicie. Grzechem jest nie skorzystać z jego zalet.