Kiełki to absolutnie niezwykłe rośliny. Są to młode rośliny w fazie kiełkowania. Często mówimy o tych miniroślinkach: roślinne niemowlęta. W życiu rośliny kiełkowanie jest najbardziej intensywnym okresem rozwoju, w którym substancje zapasowe są rozkładane na łatwo przyswajalne związki proste. Uaktywniają się wówczas enzymy i syntetyzowane są witaminy. Skrobia, białka i tłuszcze rozkładane są na związki stanowiące źródło energii i składników dla nowo powstających substancji. Kiełki wykazują bardzo dużą aktywność enzymatyczną. Aktywne są enzymy amylolityczne, proteolityczne, lipolityczne i inne, a ich ilość jest od 10 do 100 razy większa niż w dorosłych roślinach.
Kiełki składniki odżywcze
Kiełki są bogate w takie składniki, jak:
- Witaminy A, B, C, E, H
- Zawierają duże ilości wapnia, żelaza, siarki, magnezu, potasu oraz cynku, selenu
- Są bardzo bogate w mikroelementy: lit, chrom
Oprócz witamin i pierwiastków śladowych kiełkujące ziarno zawiera dużo aminokwasów, np. w kiełkach lucerny znajdują się wszystkie aminokwasy egzogenne. Węglowodany i tłuszcze pochodzące z kiełków są najłatwiejsze do przyswojenia przez ludzki organizm. W żywych zarodkach jest także błonnik oraz enzymy, chlorofil i wiele innych składników. Enzym ułatwiają przyswajanie pierwiastków śladowych przez organizm. W kiełkach znajdują się ponadto substancje smakowe, aromatyczne i zapachowe, które aktywizują enzymy trawienne, a także saponiny, flawonoidy i fitohormony.
Kiełki a witaminy
Zawarte w kiełkującym ziarnie witaminy są bardzo dobrze przyswajalne. We wszystkich gatunkach skiełkowanych ziaren znajduje się pełen zestaw witamin, a różnice dotyczą jedyne ich stężenia. Kiełki fasoli mung zawierają
dużo witamin A i B6, a w czasie kiełkowania istotnie wzrasta w nich zawartość związków fenolowych. Zmiany w kiełkujących ziarnach następują zawrotnie szybko. Zawartość witamin wzrasta wielokrotnie w ciągu kilku dni.
Kiełki a witamina C
W kiełkach, podczas ich wzrostu, szczególnie gwałtownie wzrasta zawartość witaminy C. Jej ilość podczas kiełkowania zwiększa się wielokrotnie, a w niektórych roślinach strączkowych nawet 80 razy! w stosunku do suchego nasiona.
Zbadano, że kwas askorbinowy w suchych nasionach rzodkiewki i rzepaku występował w ilościach śladowych, natomiast po już 5-6 dniach kiełkowania nasion jego zawartość wzrosła średnio 27-krotnie!
Kiełki właściwości lecznicze
Jednym słowem: KIEŁKI=ZDROWIE. Warto o tym pamiętać, dodając kiełkujące rośliny do swojego menu. Kiełki nasion bowiem:
- Przeciwdziałają wirusom i nowotworom, bo zawierają inhibitory proteazy (np. kiełki soczewicy)
- W kiełkach brokuła znajdują się duże ilości sulforafanu, który niszczy lub hamuje namnażanie się komórek rakowych (jest go aż 200 razy więcej niż w „dorosłym” brokule)
- Obniżają ilość złego cholesterolu, więc działają przeciwmiażdżycowo
- Regulują procesy trawienne, dzięki dużej zawartości enzymów
- Obniżają poziom cukru we krwi, a zawarta w nich siarka pobudza apetyt (np. kiełki rzeżuchy)
- Wspomagają leczenie anemii (np. kiełki rzodkiewki)
- Pomagają odzyskać siły po tzw. zmęczeniu wiosennym oraz po przebytych chorobach
- Mają silne działanie regenerujące i odmładzające organizm
- Działają korzystnie na skórę, włosy, paznokcie
- Uruchamiają Twój system odpornościowy
- Uzupełniają niedobory witamin i składników mineralnych