Oczyszczanie wątroby to temat, który zawsze bardzo Was interesuje. Wychodzimy więc Wam na przeciw!
Ponad 5000 funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych –
to wszystko nadzoruje Twoja wątroba
To jeden z najważniejszych organów Twojego organizmu. Jest filtrem.
Co najważniejsze neutralizuje szkodliwe działanie jedzenia, leków, czy alkoholu i toksyn, dlatego musi funkcjonować jak najsprawniej.
Oczyszczanie wątroby
Pamiętaj! Wątroba rzadko daje znać, że jest przemęczona. Nie boli, więc nie dostajesz sygnału, że należy ją uzdrowić. Twój organizm powoli jest coraz bardziej wyniszczany. Dlatego chorujesz. Czujesz się w związku z tym coraz gorzej.
Wątroba wciąż nie boli, ale to jej przemęczenie jest przyczyną chorób.
W ciągu minuty przepływa przez nią aż litr Twojej krwi.
Za co odpowiada wątroba?
- Metabolizm
- Produkcję żółci
- Magazynowanie glikogenu, żelaza i witamin A, B12, C, D, K
- Przetwarzanie białek, cukrów i tłuszczy w procesie metabolizmu
- Przekształcanie m.in. toksycznego amoniaku w mocznik
- Neutralizowanie szkodliwych substancji
Czy wiesz, że w ciągu roku w organizmie gromadzi się aż 8 kg toksyn?
Skąd toksyny w Twoim organizmie?
Przetworzona żywność. Zawiera ona groźne dla organizmu pestycydy, również sztuczne barwniki, zanieczyszczenia powietrza.
Procesy metaboliczne organizmu. Rozpad komórek, zwłaszcza tłuszczowych, zanieczyszcza nasz organizm toksynami.
Co obciąża wątrobę?
- Nadmiar tłuszczu
- Przyjmowanie substancji odurzających
- Jedzenie produktów oczyszczonych i przetworzonych
- Nadmiar substancji chemicznych
- Napięcie nerwowe i odczuwanie gniewu
- Wahania nastroju
- Depresja
- Problemy skórne
- Zaburzenia menstruacji
- Menopauza
- Problemy z pęcherzykiem żółciowym
- Drożdżyca
Musisz wspierać pracę swojej wątroby. Nie czekaj, aż zaczniesz chorować. Nie czekaj, aż wyniszczysz organizm.
Naturalne lekarstwa na oczyszczanie wątroby
Z pewnością będą to soki na oczyszczanie wątroby oraz naturalne substancje, wspomagające pracę wątroby:
- Chlorella
To jedno z najlepszych źródeł chlorofilu. Jest naturalnym pancerzem przewodu pokarmowego w starciu z toksynami. Dzięki niemu trucizna nie dostaje się do krwiobiegu i wątroby. Chlorella dodatkowo jest źródłem sporopoleiny. Skutecznie wiąże metale i wydala je z organizmu. - Karczoch
Po pierwsze wspiera wydzielanie się żółci i chroni komórki wątroby. Przyspiesza też usuwanie toksyn z organizmu, bo działa moczopędnie. Dodatkowo pomaga w leczeniu miażdżycy tętnic. - Cholina
Pomaga wątrobie w usuwaniu toksyn. Zapobiega również stłuszczeniu wątroby, bo polepsza metabolizm lipidów. - Ostropest plamisty
Zawiera sylimarynę, czyli roślinny kompleks flawonolignanów pozyskiwany z owoców ostropestu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, dlatego chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności do regeneracji. - Korzeń mniszka lekarskiego
Przeciwdziała gromadzeniu się tłuszczów w wątrobie, wpływa na zwiększenie apetytu, wydzielanie soków żołądkowych oraz żółci, a wybitnie dodatnio wpływa na układ nerwowy wątroby i woreczka żółciowego. - Liść mięty pieprzowej
Jest środkiem żółciotwórczym, przeciwskurczowym, rozgrzewającym, a poza tym ma duże znaczenie w leczeniu stanów skurczowych przewodu pokarmowego i może stanowić środek pomocniczy w leczeniu owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, zwłaszcza przebiegającego z nadmierną kwasowością soku żołądkowego. - Ziele krwawnika
Jest środkiem wielokrotnie zbadanym przez szereg instytutów naukowych pod względem wybitnego działania przeciwkrwotocznego. Działa ono poza tym korzystnie na krążenie, posiada przeciwskurczowe działanie na naczynia krwionośne, wreszcie oddziałuje korzystnie przy zaburzeniach trawiennych, szczególnie w nieżytach o podłożu nerwowym. - Kora kruszyny
Pobudza ruch robaczkowy jelita grubego, działa żółciopędnie, dezynfekuje przewód pokarmowy. - Dziurawiec
Stosowany przy schorzeniach miąższu wątroby, stanach zapalnych woreczka i dróg żółciowych, nieżytach żołądka i jelit. - Łopian
Stosowany przeciw zaburzeniom przemiany materii, nieżytom przewodu pokarmowego i schorzeniom układu wątroby i woreczka żółciowego.
Co jeść, żeby pomóc wątrobie?
- Soki świeżo wyciskane, oczyszczające wątrobę
- Owoce (jabłka i jeżyny, czarne winogrona, śliwki i maliny)
- Warzywa (buraki i marchew, seler naciowy, czy zielone warzywa liściaste, cebula i pomidor oraz rukiew wodna)
- Gorzkie produkty i zioła (szparagi, skórki z owoców cytrusowych oraz mniszek lekarski – wszystkie części, nasiona ostropestu a także kwiat rumianku)
- Kiełki (lucerny i kopru, kozieradki oraz czosnku, jęczmienia i orkiszu, bazylii i chińskiej róży, pszenicy durum i rukoli a także rzodkiewki i soczewicy)
- Zioła (traganek i korzeń łopianu, cayenne, imbir i melisa, lukrecja oraz pietruszka, rozmaryn i pokrzywa, kurkuma lub szczaw)
- Inne (trawy zbożowe, siemię lniane lub lecytyna, oliwa z oliwek oraz wodorosty, spirulina i produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe)
Przy problemach z wątrobą pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie.
Czego unikać przy problemach z wątrobą?
Przede wszystkim białka zwierzęcego. Można je zastąpić na przykład białkiem rybnym i roślinnym w ograniczonych ilościach.
Co wyeliminować z diety?
- Tłuszcze zwierzęce
- Nabiał
- Jaja
- Produkty rafinowane
- Margarynę
- Tłuszcze do zagęszczania
- Oleje – wyjątkiem jest oliwa z oliwek
- Alkohol
- Produkty przetworzone i smażone
- Wyroby tytoniowe
- Cukier
- Fast-foody
- Produkty nieorganiczne, zawierające pestycydy i toksyny
Kuracje oczyszczające wątrobę
Do starych, skutecznych ludowych leków, odtruwających wątrobę, należy sok ze świeżych buraków i zakwas buraczany.
W medycynie chińskiej najlepszym okresem do przeprowadzenia kuracji oczyszczającej wątrobę jest wiosna. Energia tej pory roku sprzyja uwalnianiu się toksyn. Przez 10-14 dni należy jeść wyłącznie gotowaną pszenicę bez soli i pić herbatki ziołowe, na przykład z dziurawca, pokrzywy, bratka, skrzypu lub ziół przyprawowych (choćby napar ze świeżego tymianku, cząbru lub oregano). Usprawniają one proces trawienia i pracę wątroby. Większość niedomagań wątroby polega na jej niewydolności, złym wydzielaniu żółci, a często przetłuszczeniu.
Rezygnujemy z potraw ciężkich, pieczonych lub smażonych, które mocno obciążają wątrobę. Unikajmy także zbyt obfitych posiłków. Jedzmy częściej, ale małe porcje i jedzmy bardzo powoli. Starajmy się, by w codziennym menu znalazł się: jogurt, maślanka, a także duże ilości świeżych soków oraz gotowanych warzyw. Wszystkie te elementy pozwolą zregenerować miąższ wątroby i poprawią jej funkcjonowanie.
Głodówki oczyszczające wątrobę
Kilkudniowe głodówki (3-5 dni) przeprowadzamy 2 razy w roku. Na początku kuracji organizm spala rezerwy gromadzone na wypadek głodu, dzięki czemu człowiek chudnie. W pierwszej kolejności wyczerpują się zapasy węglowodanów, glikogenu z mięśni i wątroby oraz częściowo spalają się tłuszcze. W tym czasie organizm ostro reaguje na sygnały głodu:
- Odczuwamy ssanie i słychać burczenie w brzuchu.
Te nieprzyjemne objawy można złagodzić kąpielą z dodatkiem ziół. Kolejne dni to okres spalania białka – najpierw są spalane komórki chore, stare, złogi. W tych dniach człowiek nie odczuwa głodu, tylko pragnienie, należy więc pić. Dodatkowo można pić wodę do woli. Do wszystkich rodzajów głodówek należy się przygotować, czyli oczyścić jelita. Na 2-3 dni przed rozpoczęciem oczyszczania lepiej zrezygnować z jedzenia mięsa, a w przeddzień zrobić lewatywę z ciepłego naparu rumianku lub zażyć tabletki rzewienia albo senesu.
Uwaga! Kilkudniowe głodówki mogą stosować osoby zdrowe. Przeciwwskazaniem są: cukrzyca, choroba wrzodowa żołądka, nadczynność tarczycy. Warto także pamiętać, że w 3. – 4. dniu głodówki wydzielające się przez skórę toksyny mają bardzo nieprzyjemny zapach. Powrót do normalnego odżywiania powinien trwać również kilka dni. Na początku wskazane jest spożywanie gotowanych warzyw i picie świeżo wyciskanych soków, potem dopiero wprowadzamy mięso.
Sposoby na rozpuszczenie kamieni żółciowych
Kamienie żółciowe rozpuszcza następująca mieszanka ziołowa: po 50 g każdego z wymienionych ziół:
- Kwiatu jarzębiny
- Kwiatu kocanki
- Liścia bobrka
- Owocu kolendry
- Ziela glistnika
- Korzenia mniszka
- Mięty
- Dziurawca
- Ziela pięciornika
Zaparzamy 3 łyżki mieszanki w 3 szklankach wody, wlewamy do termosu i wypijamy ten napar porcjami w ciągu dnia.
Próbowałaś którejś metody? Jakie były efekty? Nie bądź taka, podziel się 😉