Sok z selera korzeniowego wykazuje zadziwiające korzyści zdrowotne.
Godny uwagi jest fakt, że rozciągają się one na wiele obszarów zdrowia.
1. Sok z selera na raka i nadciśnienie
Sok z selera zawiera co najmniej 8 rodzajów związków przeciwrakowych. Jednym z nich są kumaryny. Ponieważ kumaryny są silną substancją o działaniu antynowotworowym, niszczą komórki rakowe i hamują ich rozmnażanie. Kumaryny hamują także produkcje wolnych rodników, atakujących zdrowe komórki.
Innym, cennym składnikiem antynowotworowym selera jest apigenina. Podsumowując, apigenina, kumaryna i potas wpływają na zmniejszenie ciśnienia krwi. Wiadomo także, że apigenina z selera obniża ciśnienie krwi przez rozszerzanie naczyń krwionośnych.
Natomiast wartym uwagi jest fakt, że potas jest niezbędnym minerałem do regulacji układu krążenia, a seler ma około 310 mg tego minerału w szklance.
2. Sok z selera na zmniejszenie cholesterolu
Seler naciowy wykazuje właściwości zmniejszania poziomu złego cholesterolu. Dzieje się tak, ponieważ grupa substancji czynnych znajdujących się w soku z selera, zmniejsza ciśnienie krwi przez odprężanie mięśni w okolicach tętnic.
Powoduje to rozszerzanie się naczyń i swobodniejszy przepływ krwi przy niższym poziomie ciśnienia. Seler dodatkowo obniża poziomy hormonów stresu, który z kolei może mieć pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienie krwi.
3. Sok z selera na stany zapalne
Seler jest idealnym warzywem do walki ze stanami infekcyjnymi i zapaleniami. Sok z selera jest dobrym źródłem poliacetylenu, jak również luteolin. Luteolin i polioksyetylen blokują powstawanie stanów zapalnych.
Polioksyetylen redukuje prostaglandyny. Prostaglandyny są substancjami chemicznymi, które powodują właśnie stany zapalne.
Dodatkowo sok z selera łagodzi także bóle reumatyczne i stawowe, jak również wiele innych problemów zapalnych w ciele.
4. Seler – mózg a inteligencja skrystalizowana
Dzięki selerowi możesz usprawnić pracę mózgu i zwielokrotnić swoje zdolności poznawcze.
Luteina w soku z selera jest pomocna w zwalczaniu demencji. Luteina pomaga zmniejszyć stan zapalny w mózgu. Badania sugerują, że luteina może być środkiem zapobiegawczym w chorobach demencji starczej.
Mózgi z wysokim nasyceniem luteiny wykazuję lepsza sprawność poznawczą. Osoby z wyższym stężeniem luteiny uzyskiwały wyższe wyniki w testach inteligencji skrystalizowanej. Inteligencja skrystalizowana to zdolności do wykorzystania wiedzy nabytej w życiu.
5. Na bezsenność sok z selera
Seler naciowy włączony do codziennej diety, pomoże Ci lepiej spać.
Sok z selera ma dodatkowo działanie uspokajające na układ nerwowy. Natomiast w połączeniu z magnezem, znajdującym się w soku z selera, może być pomocne dla tych, którzy mają problemy ze spaniem. Seler zwyczajny jest również znany jako lek dla osób cierpiących na bezsenność. Korzyści te mają łączny wpływ, a nie natychmiastowy.
Podsumowując, oznacza to, że korzyści płynące z soku z selera na bezsenność można zaobserwować przez codzienne picie z soku z selera w regularnym okresie czasu.
6. Seler na wyższe libido!
Seler poprawi Twoje życie seksualne.
Szukasz pożywienia dla swojego życia seksualnego?
Sok z selera został uznany za naturalny afrodyzjak! Rozszerza naczynia krwionośne.
Poza tym zawiera wiele różnych witamin i minerałów, które są optymalne dla zdrowego seksu.
Sok z selera zwyczajnego zawiera również dwa sterydy zwane androsteronem i adrostenolem. Poza tym badania wykazały, że po spożyciu tych substancji o subtelnym aromacie, zwiększa się pobudzenie u konsumentów.
Więc następnym razem przed seksem szklanka soku z selera!
7. Seler alkaliczność i odkwaszanie
Seler idealnie nadaje się do odkwaszenia organizmu.
Wnioskując, sok z selera doskonale alkalizuje PH ciała. Dlatego wielu dietetyków zaleca dietę, która pomaga utrzymać niewielką alkaliczną równowagę w naszych ciałach.
Wartość odżywcza selera:
16 kalorii na 100 g
Witaminy:
- A (4490IU)
- C 3,1 mg
- B6 (0.1 mg, 4% dziennej dawki)
- kwas foliowy (14.0 mcg, 3% dziennej dawki)
- B5 (0.1 mg)
- cholina (9.4 mg)
Minerały:
- wapń (40 mg)
- żelazo (0.2 mg)
- magnez (11.0 mg, 3% dziennej dawki)
- fosfor (15.0 mg)
- potas (123 mg, 4% dziennej dawki)
- sód (239 mg, 10% dziennej dawki)
- cynk (0.1 mg)
- miedź (0.1 mg, 3% dziennej dawki)
- mangan (0.1 mg, 6% dziennej dawki)
Ciesz się sokiem z selera ze względu na jego fenomenalne korzyści!
Ania
Świetny wpis i cały blog. Korzystam z wiedzy tu zawartej w praktyce! 🙂
Sok z selera piję regularnie i czuję świetnie, bardzo rzadko choruję.
Kuba
Dopiero zaczynam terapie sokami. Zaczalem od marchwi. Teraz do marchwi dodalem seler ale łodyge. Po soku z marchwi juz czuje efekty zdrowotne. Super blog. Jesli ktos ma jakies propozycje jakie soki pic najlepiej z gory dziekuje