Sok z jabłek na co pomaga ? Wiesz jakie korzyści płyną z jego picia?
Stara prawda „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie” ma swoje naukowe uzasadnienie.
1. Antyrakowa tarcza jabłkowa
Jabłka plasują się na drugim miejscu wśród owoców (po żurawinie), ze względu na ich całkowite stężenie związków fenolowych. Przeciwutleniacze zawarte w soku jabłkowym:
- kwercetyna
- katechina
- floridyna
- kwas chlorogenowy
to cenne związki, które zwalczają wolne rodniki i mają duży wpływ na obniżenie ryzyka rozwoju choroby nowotworowej. Włączenie soku jabłkowego do diety jest powiązane z mniejszym ryzykiem wystąpienia raka prostaty. Podobnie działają ochronne związki fitochemiczne zawarte w skórce jabłek. Pomagają one na przykład w hamowaniu reprodukcji komórek nowotworowych w obrębie okrężnicy.
2. Sok z jabłek na redukcję stanów zapalnych
Sok z jabłek na co pomaga? Jabłka zawierają fitochemikalia, które występują w kolorowych owocach. Między innymi są to fenole, flawonoidy i karotenoidy. Zmniejszają one ryzyko wielu chronicznych chorób i w dużej mierze można im zapobiec. Dzieje się tak, ponieważ fitochemikalia zmniejszają stany zapalne i zapobiegają wysokim poziomom stresu oksydacyjnego.
Ostatnie prace z California State University sugerują, że wysoka zawartość przeciwutleniaczy, w tym z jabłek, wiąże się z polepszeniem:
funkcji poznawczych w zakresie starzenia się, leczenia cukrzycy, kontroli wagi, zdrowia kości, funkcjonowania płuc i ochrony żołądkowo-jelitowej.
3. Na co pomaga sok z jabłek? Serce jak dzwon!
Sok z jabłek wspomaga serce. Istnieją mocne dowody na to, że dieta zawierająca dużą ilość wysoko włóknistej żywności, szczególnie świeżych owoców i warzyw, zmniejsza ryzyko licznych chorób przewlekłych, na przykład choroby serca.
Wiele badań wykazało, że ludzie, którzy piją więcej świeżych soków wypełnionych przeciwutleniaczami, mają zredukowany stan zapalny. Zatem mają mniejsze ryzyko choroby sercowo-naczyniowej.
Specyficzny rodzaj włókna występującego w jabłkach, to pektyna. Pektyny są szczególnie znane z tego, że korzystnie wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu.
Badania z 2003 roku wykazały, że:
dieta bogata w ekstrakt z pektyny jabłkowej i liofilizowanego jabłka, obniża poziom wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów.
Sugeruje to, że interakcje pomiędzy włóknami i polifenolami w jabłkach odgrywają ważną rolę dla zdrowia serca.
4. Sok z jabłek źródłem witaminy C
Sok z jednego jabłka dostarcza ok. 15% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która jest uważana za silny przeciwutleniacz. To ważny element dla całego organizmu, jego wszystkich organów w tym mózgu. Witamina C zwalcza wolne rodniki i pomaga chronić DNA i komórki przed mutacjami i wadami rozwojowymi. Badania pokazują, że witamina C ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowego metabolizmu i naprawy tkanek, szczególnie w oczach i skórze. Produkty bogate w witaminę C, takie jak jabłka, mają naturalne działanie przeciw starzeniu, ponieważ:
- Działają regenerująco na komórki skóry
- Pomagają leczyć rany lub skaleczenia
- Chronią przed infekcjami i szkodliwymi bakteriami
- Blokują uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV
5. Sok jabłkowy na układ trawienny
Sok jabłkowy poprawia trawienie, bo jest bogatym źródłem błonnika. I to zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Zawarte w jabłkach składniki odżywcze działają ochronnie na układ trawienny. Chronią go przed stresem oksydacyjnym, alkalizują organizm i wyrównują poziom pH.
Wyobraź sobie, że udowodniono, że dieta bogata w błonnik, zwalcza problemy trawienne, takie jak IBS, a nawet nowotwory układu trawiennego.
Picie soków z jabłek jest skorelowane z lepszym stanem zwłaszcza okrężnicy, żołądka i pęcherza.
Jeśli chodzi o naturalne usuwanie zaparć, spożywanie dużej ilości wysoko-włóknistej żywności to świetny sposób na zapobieganie lub leczenie tego problemu.
Pektyny w jabłkach są również uważane za naturalny środek moczopędny i mają łagodne działanie przeczyszczające.
Jabłko niezgody między naturopatami a lekarzami konwencjonalnymi? Nie! Wszyscy są zgodni. Sok jabłkowy jest mega zdrowy!
Pamiętaj, nie obieraj jabłek przed wyciśnięciem. Zauważ, że prawie połowa witaminy C, trzy czwarte błonnika i prawie wszystkie przeciwutleniacze są zawarte w skórce i tuż pod nią. Dlatego wyciskaj sok z jabłek, razem ze skórką w wyciskarce do soków.
6. Sok jabłkowy na cukrzycę
Naukowcy z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób odkryli, że spożywanie codziennie co najmniej pięciu porcji owoców i warzyw obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę. Flawonoidy zawarte w jabłkach poprawiają wrażliwość na insulinę. To kluczowy aspekt zapobiegania cukrzycy i tyciu. Twój organizm lepiej radzi sobie z glukozą poprzez wydzielanie insuliny. Jabłka są bogate w błonnik i mają niski indeks glikemiczny. Jabłka mają zdolność uwalniania cukru do krwiobiegu z mniejszą szybkością niż produkty przetworzone. Oznacza to, że utrzymują stały poziom cukru we krwi zapobiegają fluktuacjom glukozy we krwi, które mogą potencjalnie prowadzić do insulinooporności.
7. Sok z jabłek pomaga na problemy z astmą
Jabłka działają jak naturalne leki na astmę i poprawiają zdrowie płuc.
Badanie z 2003 r opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition, w którym brało udział 1500 osób, pokazało, że włączenie do diety jabłek i gruszek daje efekt mniejszego ryzyka wystąpienia astmy i zmniejszenia nadwrażliwości oskrzeli.
W badaniu wzięło udział ok. 600 osób z astmą i 900 osób zdrowych. Stwierdzono, że całkowite spożycie owoców i warzyw jest słabo związane z astmą, ale spożycie wyłącznie jabłek pokazało silną zależność od astmy.
Korzystny efekt był najbardziej wyraźny u osób spożywających co najmniej 3 jabłka tygodniowo.
Badanie to pokazuje, że istnieją szczególne interakcje flawonoidów z jabłek, które pomagają lepiej kontrolować objawy astmy niż inne przeciwutleniacze i składniki odżywcze.
8. Bor i sok z jabłek
Jabłka są jednym z najlepszych naturalnych źródeł boru, minerału, który jest ogromnie ważny dla budowy kości i zapobiega osteoporozie. Bor natomiast uczestniczy w rozwoju hormonów płciowych, budowaniu masy mięśniowej i wspomaganiu funkcji mózgu. Badania pokazują między innymi, że niskie spożycie boru może być związane ze zmęczeniem, artretyzmem i zmianami nastroju.
Sok z jabłek na co pomaga?
- Działa antyrakowo i antyoksydacyjnie. Jak wykazały badania na szczurach, im więcej jabłek w diecie, tym wolniejszy przyrost guzów sutka. Podobnie rzecz się ma w przypadku ludzi – substancje zawarte w jabłkach hamują wzrost i rozprzestrzenianie się komórek złośliwych oraz zezłośliwienie zdrowych komórek.
- Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Już dwa jabłka dziennie pozwalają zachować zdrowie serca – a sok jabłkowy jest jeszcze efektywniejszy. Jak wynika z badań, wystarczy 10 g błonnika, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca o 14 % – a jest to porcja zawarta w dwóch jabłkach. Zdrowie serca wspomagają też flawonoidy i przeciwutleniacze zawarte w skórce jabłka, wyciskaj więc jabłka w całości.
- Odchudza. Jak wynika z brazylijskich badań, trzy jabłka dziennie pomagają stracić na wadze. Poprawia metabolizm i przyspiesza proces trawienia pokarmów. Najlepiej wyciskaj sok z jabłek.
- Wspomaga pracę mózgu (fitomycyny). Jak wynika z badań sok z jabłek powstrzymuje utlenianie się tkanki mózgowej, co upośledza zdolności poznawcze i powoduje utratę pamięci.
- Zapobiega cukrzycy. Rozpuszczalny błonnik w soku jabłkowym zmniejsza stężenie glukozy po jedzeniu.
- Oczyszcza organizm z toksyn
- Zapobiega miażdżycy
- Wspomaga pracę jelit i wątroby
- Działa oczyszczająco i moczopędnie
- Obniża też poziom cholesterolu
- Pomaga w walce z reumatyzmem
- Poprawia wygląd skóry
- Sok z jabłek na co pomaga? Wzmacnia organizm
- Niweluje objawy kaca
- Energetyzuje
- Zapobiega zaparciom
Wartość odżywcza jabłka:
Witaminy: A, B, C, E
Minerały: wapń, bor, krzem, potas, fosfor, cynk
Pozostałe: pektyny, kwas salicylowy, kwercetyna, błonnik.