Gdzie szukać flawonoidów i przeciwutleniaczy, by zapobiegać stanom zapalnym w organizmie?
Głównym źródłem flawonoidów w polskiej diecie są warzywa: cebula, czosnek, brokuły, pomidory, papryka oraz owoce: cytrusy, jabłka, jagody, czarne porzeczki i winogrona.
Flawonoidy znajdziecie również w: nasionach roślin strączkowych, zbożach, kawie, kakao, herbacie, czerwonym winie, przyprawach.
Najwięcej flawonoidów zawierają:
- Owoce: czerwone i czarne
- Warzywa: pomidory, brokuły, papryka, sałata, rośliny strączkowe
Gdzie szukać flawonoidów i przeciwutleniaczy?
Do soków z pomidorów, czy papryki czerwonej proponujemy dodać na przykład czosnek (im więcej tym lepiej) oraz natkę pietruszki, czy koperek i seler naciowy.
Źródła flawonoidów i przeciwutleniaczy
Czarna jagoda
Zawiera wyjątkowo dużo składników mineralnych w tym luteinę witaminy C, B1 i B2.
Czarna porzeczka
Starożytni Rzymianie nazywali ją jagodą przeciw podagrze. Zawiera więcej witaminy C niż cytryna czy zielona papryka. Jest ważnym źródłem witaminy B, posiada znaczną ilość żelaza, manganu i miedzi.
Czarny bez
Posiada wysoką zawartość żelaza, witaminy C i naturalnych barwników. Jest ważnym źródłem witaminy B1, B2 i B6 oraz kwasu foliowego. Jest niezwykle bogaty w barwniki. Zawiera takie flawonoidy jak rutyna, kwercetyna, sambucyna. Zgodnie ze starym zwyczajem czarny bez sadzono zawsze koło śmietnika, ponieważ działa odtruwająco na otoczenie.
Ciemne winogrona
Jednym z jego najważniejszych czynnych składników jest polifenol o nazwie resweratrol, którego skutkiem jest między innymi pozytywne działanie czerwonego wina. Oprócz tego jest cennym źródłem potasu, manganu, magnezu i selenu. Zawiera cenne kwasy owocowe.
Burak
Zawiera potas, magnez i wapń. Posiada wysoką zawartość kwasu foliowego, witaminy niezwykle istotnej dla rozwoju płodu. Cenna w buraku są betainy. Sok z buraka pić rozcieńczony w stosunku 1:1.
Rokitnik pospolity
Zawiera bardzo dużo związków flawonoidowych. Wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka, posiada znaczne ilości antyoksydantów, potasu. magnezu, fosforu i żelaza. Zdrowe przetwory z rokitnika: powidła, wino, soki, likiery, galaretki, można też pozyskać z niego nawet oliwkę. Wiśnia – to jeden z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, bogaty w witaminy A i C, mangan, żelazo, wapń, magnez i kwas foliowy. Zawarta w wiśni melatonina reguluje rytm dobowy organizmu człowieka.
Acerola
To jeden z owoców, zawierających największą ilość witaminy C. Acerola zawiera wszystkie flawonoidy roślinne, które są potrzebne do całkowitego wykorzystania tej witaminy przez organizm.
Jeżyna
Medycyna ludowa poleca szczególnie dzieciom spożywanie jeżyny ze względu na jej rozliczne pozytywne właściwości. Jeżyna zawiera dużo wapnia i fosforu, jest niezwykle bogata we flawonoidy, zawiera witaminę A, C i kwas foliowy, witamina B1 i B6, ryboflawina, kwas pantotenowy.
Owoc granatu
To niezwykle bogate źródło przeciwutleniaczy. Wykazuje on silniejsze nawet działanie antyoksydacyjne niż czerwone wino, czy na przykład zielona herbata. Pozytywne właściwości owocu granatu potęguje fakt, że znajdujące się w nim antyoksydanty są szybko wchłaniane przez organizm.
Brokuły
Zawierają potas oraz wapń i magnez, sód oraz żelazo, cynk i fosfor. Bogate są również we flawonoidy roślinne, indole i izotiocyjaniany. Mają przede wszystkim silne działanie przeciwrakowe.
Zielone trawy pszenicy
Zawierają prawie wszystkie rodzaje witaminy B, dużą ilość witaminy C. Ponadto aż sto różnych składników mineralnych, mikroelementów i enzymów. Jednym z głównych aktywnych składników pędów pszenicy jest chlorofil.
Korzeń pietruszki
Pietruszka jest bogata w olejki eteryczne i flawonoidy. Wspomaga także funkcje żołądka i całego przewodu pokarmowego, a wywar z korzenia polecamy pić przy zapaleniu pęcherza moczowego. Korzeń pietruszki polecany jest także jako środek zapobiegawczy przeciw kamieniom nerkowym i piaskowi w nerkach.
Marchew
Jej ważnym składnikiem aktywnym jest między innymi beta-karoten, poza tym zawiera ona liczne inne karoteny. Jest bogata również we flawonoidy i olejki eteryczne. Marchew jest wszechstronnym warzywem: dzięki swoim aktywnym składnikom neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników.